Słuchacze CKU w Sandomierzu

W dniach 18 – 19 czerwca 2011 r. odbyła się wycieczka dla słuchaczy, którzy w minionym roku szkolnym uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Tym razem był to wyjazd do miejscowości położonych w woj. świętokrzyskim.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w leżącym w dolinie rzeki Kamiennej Jura Parku w Bałtowie. Wraz z przewodnikiem odbyliśmy wędrówkę przez kolejne etapy ewolucji życia na ziemi, które wskazywał nam trop allozaura. Spacer po Parku zakończyła wizyta w Muzeum Jurajskim, gdzie mogliśmy obejrzeć skamieniałości i minerały pochodzące z różnych stron świata oraz zachwycające kolorystyką i pięknem form różne rodzaje minerałów. Park Jurajski jest doskonałym miejscem na rodzinne wycieczki. Najmłodszym oferuje Park Rozrywki, można również skorzystać z nauki jazdy konnej.

Z Bałtowa udaliśmy się do Sandomierza; podczas kilkugodzinnego spaceru przewodnik oprowadził nas po najciekawszych zabytkach miasta. Z Bramy Opatowskiej mogliśmy podziwiać panoramę Sandomierza, a wędrując podziemną trasą turystyczną zeszliśmy na głębokość 11m poniżej poziomu rynku. Mieliśmy również okazję obserwować ekipę filmową podczas kręcenia zdjęć do serialu „Ojciec Mateusz”. Sandomierz to piękne miasto, pełne interesujących obiektów o różnych stylach architektury, czego przykładem może być Kościół św. Jakuba zbudowany w stylu późnoromańskim. Zwiedzanie zakończył spacer niezwykle malowniczym Wąwozem św. Jadwigi. Po kolacji większość z nas bawiła się na koncercie z okazji obchodzonych właśnie Dni Sandomierza.

Następnego dnia zwiedzaliśmy zamek z Baranowie Sandomierskim, perłę architektury renesansowej, ze względu na podobieństwo nazywany Małym Wawelem. Otaczają go przepiękne ogrody zamkowe z fontannami i rzeźbą bogini Wenus.

Na wielu z nas największe wrażenie wywarło jednak zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe wybudowanego w XVII wieku przez magnata Krzysztofa Ossolińskiego. Dzięki opowieści pani przewodnik mogliśmy wyobrazić sobie niezwykły przepych zamku w czasach jego świetności. Pierwotnie zamek nazywano Krzysztopór – połączenie imienia i herbu fundatora zamku – Krzysztof i topór, współcześnie używa się nazwy Krzyżtopór. Na bramie głównej umieszczona była nieistniejąca już inskrypcja: „Krzyż obrona. Krzyż podpora. Dziatki naszego topora”- credo fundatora, gorliwego katolika.

Wycieczka, jak każda, była bardzo udana, dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń, które pozostaną na długo w naszej pamięci.

 

Małgorzata Gąsior , semestr VI LO