„Bogowie” – niezwykła historia o niezwykłym człowieku

W sobotnie przedpołudnie 6 grudnia 2014r. słuchacze CKU obejrzeli w WOK „Hutnik” film w reżyserii Łukasza Polkowskiego p.t.„Bogowie”. Film ten to fabularny portret Zbigniewa Religi, znakomitego kardiochirurga, który w latach osiemdziesiątych dokonał niezwykłego czynu – pierwszego w Polsce przeszczepu serca. Dzięki swojej determinacji, odwadze, uporowi rzucił wyzwanie stereotypom, swoim mentorom, nie przebierając w środkach, osiągnął swój cel. Zapłacił za to wysoką cenę, problemy z alkoholem, rozstanie z rodziną, to tylko część problemów, z którymi borykał się ten niezwykły człowiek- lekarz.

Tomasz Kot, odtwórca głównej roli, powiedział: „Nigdy nie nastawiam się na nagrody, bo wiem, że trudno coś w tej kwestii przewidzieć. Po „Skazanym na bluesa” dotarło do mnie, że najważniejsze i najcenniejsze dla aktora jest wzruszenie, jakie wywołuje on w widzu”.
Takie (i nie tylko takie) emocje wywołał ten film. Słuchacze po jego obejrzeniu wyrazili swoje opinie, oto kilka z nich:

„Reżyserowi udało się przedstawić człowieka ze wszystkimi jego wadami, zaletami, słabościami, ale też cechami charakteru, które sprawiły, że przeszedł do historii…”

„Ten film mnie zachwycił, wzruszył, rozśmieszył… różne emocje pojawiały się w trakcie projekcji”.

„Człowiek się wzrusza i śmieje. Ciekawie przedstawiono postać doktora Religi, a to dzięki świetnej kreacji T. Kota- odtwórcy głównej roli”

„Znakomita reżyseria, aktorstwo, profesjonalnie skonstruowana historia…
i oczywiście muzyka w filmie, dzięki temu cofnąłem się w czasie, ponownie spojrzałem w tamtą rzeczywistość… wyjątkowy film”

„Film pokazuje niezwykłego człowieka w niezwyczajnych sytuacjach, człowieka upartego, który też ma swoje słabości jak każdy z nas…”

E.Sawicz-Bakuła