CKU- romantycznie i pozytywistycznie

20 kwietnia 2013 r. słuchacze semestrów czwartych liceum ogólnokształcącego (IV LO A, IV LO B, IV LO Z) wybrali się na wycieczkę do Opinogóry i Gołodczyzny.

W Opinogórze, miejscu nierozerwalnie związanym z życiem i twórczością Zygmunta Krasińskiego, słuchacze zwiedzili Muzeum Romantyzmu, na które składa się kilka obiektów położonych na terenie ponad 20-hektarowego parku. Słuchacze mieli okazję zobaczyć neogotycki pałacyk z lat 40. XIX w. oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej. Zwiedzili także Kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. Wiosenna pogoda sprzyjała spacerowi po parku, w którym znajduje się wiele kamiennych mebli ogrodowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ławeczka z początku XIX w (wykonana na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego) z wykutym napisem „Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”. Nie brakowało chętnych, którzy z nadzieją na szczęśliwą miłość, chcieli choć na chwilę na niej przysiąść.

Drugim punktem wycieczki było Muzeum Pozytywizmu w Gołodczyźnie im. Aleksandra Świętochowskiego, które mieści się w willi poety nazywanej „Krzewnia”. We wnętrzach wyeksponowano pamiątki po pisarzu i właścicielce majątku, Aleksandrze Bąkowskiej. Pieczołowicie odtworzono pomieszczenia typowe dla szlacheckiego dworku z przełomu XIX i XX w., pełne miękkich dywanów, pięknych tkanin i solidnych mebli. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła kolekcja szlacheckich portretów przedstawicieli tak znakomitych rodów mazowieckich jak: Konopkowie, Celińscy czy Grabowscy.

Miłym akcentem kończącym wycieczkę było ognisko i pieczone kiełbaski.

M. Kowalczyk