
Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Lublina
W dniu 20 kwietnia 2013 r. słuchacze semestrów II ADM, IV ADM, IV INF oraz IV PTS uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego i Muzeum na Majdanku.
W Kazimierzu przybliżono słuchaczom historię miasta, kamienicy pod św. Mikołajem i Krzysztofem oraz Małego Rynku. Z Góry Trzech Krzyży można było podziwiać piękną, wiosenną panoramę miasta. Zwiedzanie zakończył spacer nad brzegiem Wisły. Z tej perspektywy można było zobaczyć górujące nad miastem zabytkową basztę i ruiny zamku.
Bardzo duże wrażenie na słuchaczach zrobiło Muzeum na Majdanku. Przewodnik przeprowadził grupę trasą od bramy wejściowej obozu, poprzez baraki, w których mieszczą się komory gazowe i łaźnie, obóz więźniarski do krematorium i rowów egzekucyjnych. Opowieści przewodników i wystawy muzealne sprawiły, że jak powiedziała jedna ze słuchaczek: “W takim miejscu problemy dnia codziennego wydają się błahe w porównaniu z bezmiarem cierpienia i śmiercią, które stały się udziałem tysięcy ludzi, głównie Polaków i Żydów”.
Wycieczka dostarczyła słuchaczom wielu pozytywnych wrażeń. Lekko zmęczeni lecz bogatsi o nową wiedzę wrócili do Wyszkowa.