Wycieczka

Grudziądz – Puck – Słupsk – Łeba – Gdańsk – Westerplatte -Sopot

O tym, że warto jest zabiegać o dobre wyniki w nauce, wiedzą wszyscy słuchacze CKU. Jedną z najmilszych korzyści, płynących z tego tytułu, jest organizowana corocznie wycieczka dla najlepszych słuchaczy. W tym roku odbyła się ona w dniach 3 – 5 czerwca a jej celem było zwiedzanie północnej części naszego kraju. Wycieczkę zorganizowała pani Elwira Sawicz – Bakuła, zaś opiekunowie to: pani Magdalena Królikowska, pan dyrektor Wiktor Gruchacz oraz pan Edward Steczkowski.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wędrówki po Grudziądzu, którego korzenie sięgają czasów średniowiecznych. W towarzystwie pani przewodnik obejrzeliśmy czternastowieczne spichrze nad Wisłą, Bramę Wodną, Pomnik żołnierza Polskiego na Rynku Starego Miasta oraz kościół farny p. w. żś. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto już w 1286 roku. Odrobinę wytchnienia przyniósł przystanek na Górze Zamkowej, skąd podziwialiśmy panoramę Grudziądza, by następnie udać się do Kolegium Jezuickiego. W tych barokowych murach mieści się dziś Urząd Miasta.

Kolejnym punktem na naszej trasie był Słupsk, leżący na Pobrzeżu Koszalińskim z jego przepiękną Starówką. Wielu emocji dostarczyło nieplanowane spotkanie z prezydentem miasta, Maciejem Kobylińskim, który zaprosił nas do swojego gabinetu w ratuszu. Jeden ze słuchaczy miał nawet okazję do sfotografowania się w prezydenckim fotelu.

Najbardziej niezapomniane wrażenia pozostawiła wędrówka po Słowińskim Parku Narodowym, największym obszarze wędrującego piasku w Europie Środkowej, który w 1977 roku został włączony przez UNESCO do Światowych Rezerwatów Biosfery. Kilkukilometrowa wędrówka wyznaczonym szlakiem leśnym była dla nas czystą przyjemnością. Jak wynika ze słów pana przewodnika, żyją tutaj osobliwości świata zwierzęcego, takie jak foki czy morświny. Niestety, nie udało nam się spotkać żadnego z tych zwierząt. Może następnym razem.
Nie bez przyczyny to miejsce nazywane bywa krainą wody, wiatru i piasku. Wszystkich nas zauroczył widok „polskiej Sahary”, czyli ruchomych wydm z najwyższą, Górą Łącką, która przemieszcza się w tempie od 3,5 do 10 metrów na rok! Najwspanialszym relaksem dla zmęczonych stóp był spacer brzegiem Bałtyku, szczególnie przyjemny, ponieważ pogoda nam dopisała. Wspólnym fotografiom nie było końca.

Następny etap naszej wędrówki stanowił Gdańsk, stolica województwa pomorskiego. Przeszliśmy ulicą Długą i Długim Targiem, tworzącymi Trakt Królewski, widzieliśmy fontannę Neptuna, Bazylikę Mariacką, zaś w Katedrze Oliwskiej wysłuchaliśmy koncertu organowego. Ogromne wrażenie wywarł na wszystkich także Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, który został założony w XVIII wieku na terenie dawnych ogrodów klasztornych cystersów.

Nutę wzruszeń patriotycznych poruszyła wizyta na Westerplatte, półwyspie przy ujżciu Martwej Wisły, którego w pierwszych dniach wojny dzielnie bronili polscy żołnierze.
Warto wspomnieć, że wygodną bazę noclegową zapewniło nam wspaniale wyposażone Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pucku. Wieczory spędzaliśmy przy wspólnym ognisku, czy bawiąc się podczas zorganizowanej w ośrodku dyskoteki.
Mimo dość napiętego programu wycieczki, znalazły się też chwile wytchnienia, takie jak chociażby spacer po molo w Sopocie. Nieco zmęczeni z uwagi na późną godzinę, ale zadowoleni i pełni energii do dalszej pracy, wróciliśmy do Wyszkowa. Teraz pozostaje tylko bardzo się starać, by być w gronie najlepszych i w przyszłym roku ponownie wyruszyć na wyprawę z naszymi profesorami.