ZS3 i CKU Wyszków w Niemczech

W dniach 22-24 czerwca 2009 roku trzech uczniów Zespołu Szkół Nr 3 (Iwona Gębicz, Piotr Błaszczak, Sławomir Sobolewski) oraz dwóch słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego (Jacek Wydryszek, Janusz Kacperski) wraz z dwójką nauczycieli: p. Mariolą Mórawską i p. Adamem Mickiewiczem uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym do Niemiec.

Pierwszego dnia pobytu za granicą mieliśmy okazję zwiedzić Berlin i jego liczne zabytki. Największym zainteresowaniem cieszył się gmach niemieckiego parlamentu – Bundestagu, brama brandenburska czy kolumna zwycięstwa. Poza tym, mieliśmy okazję obejrzeć monumentalny Pomnik Holocaustu oraz Uniwersytet im. Humboldta, o którym mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Po kilkugodzinnej wyprawie ulicami Berlina udaliśmy się do Warburga (w Nadrenii Północnej Westfalii) na odpoczynek, a następnie zakwaterowaliśmy się w hotelu, gdzie spędziliśmy dwie noce.

Drugi dzień wyjazdu przyniósł nam jeszcze więcej atrakcji. Rozpoczęliśmy go zwiedzaniem tamtejszej szkoły średniej Johann-Conrad-Schlaun Berufschule, podczas którego zapoznaliśmy się z systemem nauczania placówki, zobaczyliśmy sale lekcyjne oraz bogate wyposażenie szkoły. Następnie udaliśmy się na spotkanie z władzami miasta w ratuszu (wiceburmistrz Elisabeth Muntefering). Tu zapoznaliśmy się z historią jedenastowiecznego grodu i otrzymaliśmy materiały promocyjne. Tam przywitała nas też lokalna prasa, w której – ku naszemu zdziwieniu – już następnego dnia ukazały się artykuły o naszym pobycie w mieście, szczególnie akcentujące rolę naszego kolegi Sławka Sobolewskiego w tym przedsięwzięciu. Gościnność Niemców, tak jak Polaków, nie zna granic – jeden z nauczycieli JCS zabrał nas na pieszą wyprawę po Warburgu. Dziesięciotysięczne miasto wywarło na nas wrażenie ilością atrakcji oraz wyjątkową atmosferą. Zabytkowe budynki, pomniki z ubiegłych stuleci, zjawiskowe kościoły oraz historyczny cmentarz, dostarczyły nam wielu niezapomnianych emocji. Zmęczeni, ale nadal żadni przygód poszliśmy na zakupy. Jak każdy turysta przebywający w Warburgu, tak samo i my nie wybaczylibyśmy sobie, gdybyśmy nie zobaczyli ruin zamku na wzgórzu Desenberg. Dzień zakończyliśmy kolacją w domu u Petera Bierwirtha (dyrektor JCS) i spotkaniem z Georgem Mullerem – głównym organizatorem naszego pobytu.

Trzydniowy pobyt w Niemczech uświetniła nasza obecność na zajęciach, m.in. lekcji języka angielskiego i informatyki. W podziękowaniu za miłe przyjęcie przez grono pedagogiczne oraz uczniów dyrektor Adam Mickiewicz podarował im materiały promocyjne szkół oraz Wyszkowa, powiatu wyszkowskiego i Mazowsza a także obrazy namalowane przez uczniów ZS3.

W ten sposób przedstawiciele naszej społeczności szkolnej zainicjowali współpracę ze szkołą oraz władzami miasta w Warburgu. Mamy nadzieję, że będzie ona owocna, gdyż dyrektor warburskiej szkoły już zapowiedział, że nauczyciele i uczniowie jego szkoły złożą rewizytę w Wyszkowie.

Iwona Gębicz