Corocznie Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Święto zostało zainicjowane przez UNESCO w 1999 roku. Głównym miejscem obchodów tego dnia jest Paryż i w tym czasie, organizowane są wydarzenia literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie, które promują czytanie, pisanie i publikowanie poezji w aspekcie międzynarodowym.
Według UNESCO, święto ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. W Polsce koordynacją imprez organizowanych w Światowym Dniu Poezji zajmuje się Komitet Organizacyjny. W polskich miastach odbywają się wydarzenia poetyckie, na które zapraszani są goście z całego świata. Celem obchodów jest popularyzowanie w trakcie wydarzeń literackich rodzimej poezji i zagranicznej. Na spotkania przyjeżdżają poeci, dziennikarze i osoby związane z literaturą. W tym czasie także wręczane są nagrody, między innymi dla wybitnych polskich poetów i zagranicznych.
Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystania Internetu. Ideą tego dnia jest też podkreślenie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, szkoły czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Publikacja autorstwa prof. Tadeusza Pawła Rutkowskiego pt.: Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917-1945 —otrzymała honorowe wyróżnienie.
W kategorii najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku, jury nagrodziło pracę Tomasza Sikorskiego i Adama Wątora pt. Liga Narodowa w zaborze pruskim i jej działacze. Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymała książka autorstwa Pawła Skibińskiego pt. Odnowa tej Ziemi. I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, czerwiec 1979.
Laureaci Konkursu „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego otrzymali statuetki i nagrody pieniężne ufundowane przez: Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 1 grudnia 2022 roku w siedzibie Telewizji Polskiej
Jury drugiej edycji konkursu „Grand Press – Książka Reporterska Roku” wybrało pięć książek, które będą walczyć ze sobą w finale. Autorka lub autor zwycięskiej książki otrzyma nagrodę finansową.
Kapituła jurorska w składzie: Roman Kurkiewicz, Weronika Mirowska, Beata Stasińska, Małgorzata Szejnert i Michał Żakowski wybrała książki, które znalazły się w finale. Dodatkowo na jedną z nich mogą teraz głosować czytelnicy, którzy wybiorą laureata lub laureatkę Nagrody Czytelników. Głosowanie potrwa do 9 grudnia.
Do nagrody nominowano następujące tytuły:
Laureatów poznamy podczas jubileuszowej gali Grand Press 2022, dnia 13 grudnia w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Warszawie.
W czwartek 27 października 2022 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się jubileuszowa, 25. Gala Wręczenia Nagrody im. Jana Długosza. To wyjątkowa inicjatywa, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. W gronie nominowanych znalazła się publikacja: “Sekrety ludzkiego czasu” autorstwa prof. Mariana Golki, wydana przez NCK.
Spośród wszystkich zgłoszeń jury wybrało dziesięć najciekawszych publikacji, w tym autorską monografię prof. Mariana Golki, dotyczącą pojęcia czasu, analizowanego w różnych ujęciach, w różnych epokach, z punktu widzenia różnych kultur. Autor przytacza spojrzenia na czas prezentowane przez pisarzy, filozofów i myślicieli oraz rozważa zagadnienia związane z czasem, z którymi stykamy się na co dzień. Jesteśmy bardzo dumni, że publikacja została doceniona przez tak znamienite jury.
Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza rokrocznie towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie.
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie towarzyszą branży wydawniczo-księgarskiej, organizowane od 1997 r. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 27-30 października 2022.
W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim jest „czytanie dla pokoju”.
W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Reading for Global Peace and Harmony”, który postanowiliśmy nieco skrócić do „Czytanie dla pokoju”.
Tak sformułowane hasło (pewnie trafne z punktu widzenia diagnozy zagrożeń, potrzeb i nastrojów dnia dzisiejszego) raczej nie jest zbyt atrakcyjne i nośne dla dzieci i młodzieży. Brzmi patetycznie, zbyt oficjalnie i urzędowo. Dla młodszych uczniów może być wręcz niezrozumiałe, a z pewnością nie wzbudzi w nich zainteresowania i emocji. Dlatego lepiej je traktować jako wskazówkę programową dla obchodów tegorocznego MMBS, z której można czerpać inspiracje do organizowania przedsięwzięć.
Trudne treści trzeba oczywiście przełożyć na formy i język dostosowane do wieku uczniów i ich wrażliwości, a także do lokalnych warunków i potrzeb. Inaczej o trudnych problemach można rozmawiać z uczniami szkoły średniej, inaczej z najmłodszymi dziećmi. Nauczyciele bibliotekarze potrafią to robić.
2 października 2022 roku w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się 26. gala Nagrody Literackiej Nike. Nagrodę otrzymał profesor Jerzy Jarniewicz za tomik poezji „Mondo cane”.
„Tom wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te »krańcówki«. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. „Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano” – pisze o tomiku wydawca.
Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem.
Fundacja Historia i Kultura zaprasza na Jesienne Targi Książki, które odbędą się w dniach 15-18 września 2022 r. w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, ciekawa oferta książek przygotowana przez ponad 100 wystawców oraz wiele atrakcji. Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny.
Wydarzenie jest połączeniem festiwalu literackiego z częścią targową, w niezwykle atrakcyjnym i lubianym przez mieszkańców stolicy i turystów miejscu. Każdego dnia latem odpoczywają tu setki osób, leżakując na pięknym trawniku otoczonym fontannami lub w ocienionych alejach z grabowych boskietów zachowanych jeszcze z czasów przedwojennych. Stoiska wystawców usytuowane zostaną w Arkadach Kubickiego oraz w namiotach, po obu stronach centralnej części ogrodu. W samym środku zbudowana zostanie scena do spotkań autorskich. Kolejne miejsca do spotkań i innych wydarzeń programowych zlokalizowane zostaną wewnątrz Zamku Królewskiego.
Sejm RP ustanowił patronów roku 2022. Uhonorowani zostali: Maria Konopnicka, Józef Wybicki, Wanda Rutkiewicz i Maria Grzegorzewska.
Maria Konopnicka
Polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka. W 2022 roku przypada 180. rocznica jej urodzin (23 maja 1842). Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty.
Józef Wybicki
Kolejnym patronem został Józef Rufin Wybicki, który napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech będącą od 1927 roku polskim hymnem narodowym. W 2022 roku minie dokładnie 200 lat od jego Wybickiego, 275 lat od urodzin i 225 lat od powstania wspomnianej Pieśni.
Wanda Rutkiewicz
Trzecią uhonorowaną postacią jest Wanda Rutkiewicz. W 2022 roku upływa 30. rocznica śmierci Wandy Rutkiewicz-Błaszkiewicz, polskiej himalaistki światowej sławy. Zdobyła, jako trzecia kobieta na świecie i jako pierwsza osoba z Polski, szczyt Mount Everestu oraz jako pierwsza kobieta szczyt K2.
Maria Grzegorzewska
Do grona patronów roku 2022 dołącza Maria Grzegorzewska, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce. Była też pedagogiem specjalnym, tyflopedagogiem, tyflopsychologiem. Działała społecznie. W uchwale przypomniano jej słowa „Piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania”.
W roku 2022 mija 100 lat od utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, instytucji, która została założona przez prof. Marię Grzegorzewską.
Literacka Nagroda Nobla 2021
W tym roku Literacką Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał tanzański pisarz – Abdulrazak Gurnah. Urodził się on w 1948 roku na Zanzibarze, u wybrzeży wschodniej Afryki, w 1968 przybył do Wielkiej Brytanii jako student. Obecnie jest wykładowcą literatury na Kent University.
Według przewodniczącego komitetu noblowskiego Andersa Olssona “Abdulrazak Gurnah jest uznawany za jednego z czołowych pisarzy postkolonialnych Afryki”.
– We wszystkich swoich 10 powieściach rzucił nowe światło ma skutki kolonializmu i wygnania. (…) Jego twórczość jest nieustanną próbą dania głosu uchodźcom z różnych kierunków – powiedział Olsson na konferencji prasowej po ogłoszeniu werdyktu.
1 października obchodzimy – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 roku cały miesiąc październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły.
Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2021 roku brzmi:
„Baśnie i legendy z całego świata”