
Dzień Pozytywnego Myślenia
DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA
2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. Pomysłodawcą tego święta jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell, która bada wpływ optymistycznego nastawienia na zdrowie oraz proces leczenia. Wynik jej badań jednoznacznie stwierdzają, że optymiści żyją dłużej, mają większą liczbę przyjaciół, zarabiają więcej oraz w odróżnieniu od pesymistów zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia. Usposobienie wobec rzeczywistości jest więc w dużej mierze cechą wyuczoną – często nieświadomie. Oznacza to, że mamy wpływ na swoje nastawienie do świata.
Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Drugi dzień lutego jest zatem doskonałą okazją do przemyśleń i zmiany nastawienia do życia.
10 sprawdzonych technik na pozytywne myślenie
- Prowadź dzienniczek myśli.Parę razy w ciągu dnia zatrzymaj się i oceń, co myślisz. Pod koniec dnia zobacz ile było myśli negatywnych, ile pozytywnych, a ile neutralnych. Spójrz na nie i zobacz co w większości zajmuje Twoje myśli. Zaakceptuj punkt startowy. Może być tak, że jednego dnia myślisz bardziej pozytywnie, a innego bardziej negatywnie. To zupełnie normalne. Na nasz styl odbierania świata mają wpływ także zewnętrzne okoliczności. Może akurat masz do rozwiązania trudny problem w pracy? Albo pokłóciłeś się z partnerem? Być może boli Cię głowa? Lub też od tygodnia pada deszcz i nie widać słońca? Albo po prostu nie wyspałaś się lub masz infekcję. Bądź uważny/a na czynniki zewnętrzne i nie obwiniaj się. Obserwuj z akceptacją i zrozumieniem.
- Zacznij od jednego obszaru. Jeśli chcesz stać się bardziej optymistyczny i angażować się w bardziej pozytywne myślenie, najpierw zidentyfikuj obszary swojego życia, o których zwykle myślisz negatywnie. Czy Twoje negatywne myśli krążą wokół pracy, rodziny, związku, przyjaciół i znajomości, twoich osiągnięć? Zacznij zmieniać swoje myśli najpierw w jednym obszarze. Jeśli na przykład masz negatywny stosunek do swojej pracy pomyśl co dobrego Cię w niej spotkało? Może poznałaś/poznałeś fantastycznych ludzi? Albo nauczyłeś/aś się czegoś nowego?
- Zastosuj Technikę STOP. Jak tylko zauważysz negatywną myśl krzyknij sobie w duchu STOP! Tym samym nie dopuścisz do eskalacji czarnych myśli. Zatrzymasz spiralę negatywnego nakręcania się. Kluczowe jest wychwycenie myśli w momencie kiedy tylko się ona pojawi. Jeśli bowiem dasz się porwać potokowi czarnych wizji, powrócenie do myślenia pozytywnego będzie trudniejsze.
- Postaw na humor i uśmiech. Pozwól sobie na śmiech i chwile rozbawienia. Szukaj humoru w codziennych wydarzeniach. Śmiej się także z siebie i nie traktuj siebie zbyt poważnie. Zobacz jak życie staje się „lżejsze” jak ktoś opowie dobry kawał lub prześle Ci zabawnego gifa. Kiedy możesz się śmiać z życia, czujesz się mniej zestresowany, a Twoje ciało naturalnie się rozluźnia. Śmiech zawsze sprzyja pozytywności😊
- Otaczaj się pozytywnymi ludźmi.Upewnij się, że osoby w Twoim życiu są pozytywne i wspierające. Czy wiesz, że Twoje nastawienie jest średnią 5 osób, z którymi przebywasz najczęściej? Dzieje się tak dlatego, że poprzez neurony lustrzane przejmujemy emocje innych osób. Tak samo jak możemy chłonąć emocje negatywne i pesymizm, tak samo w przypadku pozytywnych osób chłoniemy wzmacniające emocje i optymizm. Bliskie relacje z osobami nastawionymi optymistycznie do życia to połowa sukcesu.
- Bądź swoim najlepszym przyjacielem.Praktykuj pozytywne myślenie i mówienie o sobie. Zacznij od przestrzegania jednej prostej zasady: Nie mów do siebie nic, czego nie powiedziałabyś swojemu przyjacielowi lub przyjaciółce. Bądź dla siebie łagodny i życzliwy. Możesz przeczytać mój artykuł o pracy z wewnętrznym krytykiem, aby wiedzieć jak to zrobić.
- Zmień interpretację poszerzając swoja perspektywę.Kiedy dzieje się coś złego, na co nie masz wpływu, zamiast się denerwować, spróbuj docenić dobre strony tej sytuacji. Na przykład, zamiast stresować się tym, że stoisz w korku, przypomnij sobie, jak wygodne jest posiadanie samochodu. Wykorzystaj czas, w którym utknąłeś za kierownicą, na słuchanie ulubionej muzyki lub inspirującego podcastu , albo zadzwoń do kogoś, z kim dawno nie rozmawiałeś.
- Praktykuj wdzięczność.Praktykowanie wdzięczności to najlepszy sposób wyrabiana pozytywnych ścieżek neuronalnych. Przestawiasz swoje myślenie z filozofii braku na filozofię. Odsuwasz na moment swoje problemy i zmuszasz się do zwrócenia uwagi na dobro w swoim życiu. Badanie wykazało, że ludzie, którzy regularnie prowadzą dziennik wdzięczności czują się bardziej pozytywni i optymistycznie nastawieni do przyszłości.
- Wyobrażaj sobie często swoją najlepszą możliwą przyszłość. Pomyśl szczegółowo o jasnej wizji swojej – kariery, związków, zdrowia, hobby – i zapisz ją. Badania sugerują, że kiedy wyobrażasz sobie, że twoje życie układa się dobrze, nie tylko masz większą szansę na spełnienie tych marzeń, ale także będziesz szczęśliwszy w teraźniejszości.
- Prowadź zdrowy tryb życia.Ruch zawsze pozytywnie wpływa na nastrój i pomaga zmniejszyć stres. Podczas ćwiczeń fizycznych wydziela się bowiem dopamina, a także endorfiny i serotonina, które wzmacniają pozytywne myślenie. Stosuj zdrową dietę, aby zasilić swój umysł i ciało. Dbaj o odpowiednią ilość snu.
Źródło: https://pracowniazycia.pl/pozytywne-myslenie-10-sprawdzonych-praktyk/
Pedagog CKU
Małgorzata Pilacińska