
Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy
Zainspirowane poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku ustanowiło na dzień 2 października coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy w celu propagowania idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa.
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie aktywnie włącza się w ideę propagowania życia bez przemocy oferując wiele ciekawych inicjatyw w tym zakresie.
Zachęcamy Słuchaczy do śledzenia informacji na ePortal w zakładce Pedagog. Znajdziecie tam Państwo m.in.:
– Procedurę Niebieskiej Karty
– Wzory pism stosowanych do wszczęcia postepowania dla ofiar przemocy
– Wykaz instytucji i telefonów zaufania
4 października młodociani pracownicy kursów dokształcania teoretycznego wezmą udział w spotkaniu z pracownikiem Sądu Rejonowego w Wyszkowie. Tematem dyskusji będą zagadnienia z zakresu działania Sądu w szczególności nadzoru i dozoru Kuratora Sądowego w związku z sytuacją rodzinną, popełnionymi przestępstwami (procedury, odpowiedzialność karna nieletnich i osób dorosłych, pomoc prawna).
O przemocy…
Wielu ludzi uważa, że stosowanie przemocy w rodzinie od czasu do czasu jest wręcz wskazane i nikogo nie powinno to obchodzić. Dopiero gdy nasilenie tego rodzaju zachowań staje się duże i widoczne dla osób z zewnątrz, zostaje przez społeczeństwo rozpoznane jako przemoc i napiętnowane.
Problematyka negatywnych zjawisk występujących w rodzinie stanowi niełatwy temat badawczy, głównie ze względu na to, że ludzie często ukrywają, nawet przed samymi sobą, fakt istnienia w ich życiu rodzinnym napięć, konfliktów i innych trudności. Zjawisko przemocy domowej ma bardzo długą historię, jednak działania wobec niego pojawiły się stosunkowo niedawno. Nagłaśnianie problemu w mediach, prowadzenie kampanii informacyjnych niewątpliwie stopniowo zmienia świadomość społeczeństwa w tej kwestii. Wydaje się jednak, że nadal znaczna część społeczeństwa posługuje się pewnymi stereotypami, lekceważącymi rangę problemu i utrudniającymi radzenie sobie z nim.
Często ofiary boją się ujawnić fakt stosowania przemocy, ponieważ same nie są do końca przekonane, czy to co się dzieje nosi znamiona przestępstwa.
Dlatego też, gdy doświadczasz przemocy w rodzinie, nie możesz tego ukrywać!!! Mniej świadomość, że przemoc nie skończy się sama. Przemoc jest nie tylko wtedy gdy doświadczasz skutków pobicia lub jesteś zmuszana/y w małżeństwie do kontaktów seksualnych. Przemoc psychiczna też jest poważnym przestępstwem. Nikt nie ma prawa Ciebie wyzywać, obrażać, ośmieszać, ograniczać Twoich kontaktów z rodziną, zabierać lub wydzielać Ci pieniędzy, zaniedbywać lub nadmiernie ograniczać Twoją wolność.
Jeżeli czujesz zagrożenie we własnym domu, możesz skorzystać ze wsparcia instytucji oferujących specjalistyczną pomoc, a także telefonów zaufania. Poniżej znajdują się niektóre z nich:
– Informacje dostępne na stronie Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-dla-osob-dotknietych-przemoca-w-rodzinie
– Prawne oraz psychologiczne konsultacje indywidualne odbywają się w siedzibie Pogotowia Niebieskiej LINII. Zapisy na konsultacje prowadzi sekretariat pod numerem telefonu 22 824 25 01
– Napisz do Poradni mailowej: 116sos.pl | Pomoc psychologiczna dla osób dorosłych
– Poradnia telefoniczna Niebieskiej Linii 7 dni w tygodniu 24h: 22 668-70-00, 116-123
– Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 120 002
– Napisz: niebieskalinia@niebieskalinia.info
Pedagog CKU
Małgorzata Pilacińska